- -50%
Międzynarodowa konkurencyjność gospodarki polskiej na tle nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej
Czesława Pilarska
Przystąpienie krajów Europy Środkowo-Wschodniej do Unii Europejskiej, w tym także Polski, postawiło przed nimi wyzwanie budowy gospodarek zdolnych do konkurowania zarówno na jednolitym rynku europejskim, jak i w skali globalnej.
Głównym celem monografii było określenie poziomu konkurencyjności oraz dokonanie oceny międzynarodowej pozycji i zdolności konkurencyjnej polskiej gospodarki w latach 1994–2013 na tle innych państw Europy Środkowo-Wschodniej nowo przyjętych do Unii Europejskiej. Dodatkowym celem było porównanie rezultatów osiągniętych przez kraje UE 10 z rozwiniętymi krajami Wspólnoty (UE-15), co pozwoliło ustalić dystans występujący pomiędzy obiema grupami państw.
W pracy przedstawione zostały kwestie definicyjne, zwrócono uwagę na kontrowersje związane z pojęciem międzynarodowej konkurencyjności gospodarki oraz zaprezentowano spór, jaki miał miejsce między ekonomistami zajmującymi się tą problematyką. Dokonano także prezentacji i usystematyzowania głównych teoretycznych koncepcji konkurencyjności. Przedstawiono przegląd metod i narzędzi (wskaźników), za pomocą których można dokonać pomiaru międzynarodowej konkurencyjności gospodarki, oraz charakterystykę głównych strategii realizowanych w Unii Europejskiej, w których wskazuje się kierunki rozwoju Wspólnoty i zwraca uwagę na konieczność przeprowadzania reform prowadzących do zwiększenia konkurencyjności poszczególnych państw ugrupowania. W monografii przeprowadzona została również analiza empiryczna mająca na celu ukazanie kształtowania się pozycji i zdolności konkurencyjnej polskiej gospodarki w latach 1994–2013 na tle innych państw Europy Środkowo-Wschodniej nowo przyjętych do Unii Europejskiej (UE-10). Przedstawiono także miejsce badanych krajów w rankingach konkurencyjności sporządzanych przez instytucje międzynarodowe.
Przeprowadzona analiza była pomocna w dokonaniu oceny mocnych i słabych stron polskiej gospodarki oraz w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego w zakresie konkurencyjności inne kraje osiągają lepsze rezultaty niż Polska. Została podjęta także próba wskazania tych obszarów życia gospodarczego w naszym kraju, które wymagają poprawy, aby po podjęciu odpowiednich działań i wypracowaniu określonej polityki ekonomicznej zwiększyć szansę Polski w międzynarodowej rywalizacji.
Treść:
1. Międzynarodowa konkurencyjność gospodarki w ujęciu teoretycznym
2. Determinanty i mierniki międzynarodowej konkurencyjności gospodarki
3. Strategie rozwoju społeczno-gospodarczego jako narzędzia zwiększania międzynarodowej konkurencyjności Unii Europejskiej
4. Pozycja konkurencyjna Polski na tle krajów UE-10 w latach 1994-2013
5. Zdolność konkurencyjna odzwierciedlająca możliwości rozwojowe polskiej gospodarki
Opis
- Tytuł
- Międzynarodowa konkurencyjność gospodarki polskiej na tle nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej
- Autor
- Czesława Pilarska
- Liczba stron
- 526
- Rok wydania
- 2017
- ISBN
- 978-83-7252-749-3