• -50%

Międzynarodowa konkurencyjność gospodarki polskiej na tle nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej

Czesława Pilarska

87,15 zł
43,58 zł Zniżka 50%
Ilość

Przystąpienie krajów Europy Środkowo-Wschodniej do Unii Europejskiej, w tym także Polski, postawiło przed nimi wyzwanie budowy gospodarek zdolnych do konkurowania zarówno na jednolitym rynku europejskim, jak i w skali globalnej.
Głównym celem monografii było określenie poziomu konkurencyjności oraz dokonanie oceny międzynarodowej pozycji i zdolności konkurencyjnej polskiej gospodarki w latach 1994–2013 na tle innych państw Europy Środkowo-Wschodniej nowo przyjętych do Unii Europejskiej. Dodatkowym celem było porównanie rezultatów osiągniętych przez kraje UE 10 z rozwiniętymi krajami Wspólnoty (UE-15), co pozwoliło ustalić dystans występujący pomiędzy obiema grupami państw.
W pracy przedstawione zostały kwestie definicyjne, zwrócono uwagę na kontrowersje związane z pojęciem międzynarodowej konkurencyjności gospodarki oraz zaprezentowano spór, jaki miał miejsce między ekonomistami zajmującymi się tą problematyką. Dokonano także prezentacji i usystematyzowania głównych teoretycznych koncepcji konkurencyjności. Przedstawiono przegląd metod i narzędzi (wskaźników), za pomocą których można dokonać pomiaru międzynarodowej konkurencyjności gospodarki, oraz charakterystykę głównych strategii realizowanych w Unii Europejskiej, w których wskazuje się kierunki rozwoju Wspólnoty i zwraca uwagę na konieczność przeprowadzania reform prowadzących do zwiększenia konkurencyjności poszczególnych państw ugrupowania. W monografii przeprowadzona została również analiza empiryczna mająca na celu ukazanie kształtowania się pozycji i zdolności konkurencyjnej polskiej gospodarki w latach 1994–2013 na tle innych państw Europy Środkowo-Wschodniej nowo przyjętych do Unii Europejskiej (UE-10). Przedstawiono także miejsce badanych krajów w rankingach konkurencyjności sporządzanych przez instytucje międzynarodowe.
Przeprowadzona analiza była pomocna w dokonaniu oceny mocnych i słabych stron polskiej gospodarki oraz w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego w zakresie konkurencyjności inne kraje osiągają lepsze rezultaty niż Polska. Została podjęta także próba wskazania tych obszarów życia gospodarczego w naszym kraju, które wymagają poprawy, aby po podjęciu odpowiednich działań i wypracowaniu określonej polityki ekonomicznej zwiększyć szansę Polski w międzynarodowej rywalizacji.


Treść:
1. Międzynarodowa konkurencyjność gospodarki w ujęciu teoretycznym
2. Determinanty i mierniki międzynarodowej konkurencyjności gospodarki
3. Strategie rozwoju społeczno-gospodarczego jako narzędzia zwiększania międzynarodowej konkurencyjności Unii Europejskiej
4. Pozycja konkurencyjna Polski na tle krajów UE-10 w latach 1994-2013
5. Zdolność konkurencyjna odzwierciedlająca możliwości rozwojowe polskiej gospodarki

W000998

Opis

Tytuł
Międzynarodowa konkurencyjność gospodarki polskiej na tle nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej
Autor
Czesława Pilarska
Liczba stron
526
Rok wydania
2017
ISBN
978-83-7252-749-3

Specyficzne kody